До уваги учасників ринку та НКРЕКП: час "закриття воріт РДН" на торги на 21.05.2024 подовжено до 14:00

АТ «Оператор ринку» повідомляє, що у зв'язку зі зверненнями учасників РДН/ВДР щодо проблем при подачі заявок на торги на РДН на добу постачання 21.05.2024, обумовлених технічними проблемами, пов'язаними з поповненням залишків коштів на рахунках ескроу учасників РДН/ВДР, час закриття воріт на ринку «на добу наперед» на добу постачання 21.05.2024 подовжено до 14:00.

Також зазначаємо, що відомості про розрахунки на РДН за 21.05.2024 та відомості про розрахунки на ВДР за 19.05.2024 будуть надані учасникам РДН/ВДР у строк до 15:00 20.05.2024.

З ВЕЛИКОДНЕМ!

Шановні колеги, друзі,

команда АТ «Оператор ринку» вітає Вас з Великоднем!

Ми вдячні Збройним силам України, які мужньо дають відсіч ворогу, за можливість провести Пасху у колі найрідніших, вшанувати тих, кого забрала війна…

Символом Великодня є відродження. Смакуючи освячену паску, побажаймо нам, українцям, перемоги й відродження України.

Миру, міцного здоров’я і щастя Вам!

З побажаннями добра -

Олександр Гавва,

Генеральний директор АТ «Оператор ринку»

КВІТЕНЬ 2024: ІНДЕКС ЦІНИ ЕЛЕКТРОЕНЕРГІЇ BASE НА РДН СТАНОВИТЬ 3 115,54 ГРН/МВТ*ГОД

Індекс ціни електричної енергії періоду BASE на РДН України у квітні 2024 року становить 3 115,54 грн/МВт*год. Середньозважена ціна купівлі-продажу електроенергії на РДН за цей період становить 3 333,77 грн/МВт*год, а середньозважена ціна акцептованої електроенергії на внутрішньодобовому ринку – 3 406,63 грн/МВт*год.

Обсяг торгів на ринку «на добу наперед» зменшився на 13,09%, та на внутрішньодобовому ринку зменшився  на 15,83%, і за квітень 2024 року на обох сегментах ринку акцептовано 2 012 861,6 МВт*год. На РДН у квітні попит, у порівнянні з березнем, зменшився на 12,07%, а пропозиція зменшилася на 23,52 %. На ВДР попит впав на 17,05 %, пропозиція зменшилася на 16,81%.

*Усі ціни вказані без ПДВ

Детальніше про роботу РДН і ВДР у інтерактивному звіті АТ «Оператор ринку» за квітень 2024 року.

Підписуйтеся на наш телеграм-канал https://t.me/MarketoperatorUA та сторінку в мережі X https://twitter.com/ua_marketoper і першими дізнавайтеся про цінову ситуацію на ринку «на добу наперед» і внутрішньодобовому ринку. Цінові тренди на РДН держав об’єднаної Європи публікуються щодня в окремому телеграм-каналі  https://t.me/DaMEurope.

До уваги учасників ринку: Планове технічне обслуговування програмного комплексу 30.04.2024

АТ «Оператор ринку» повідомляє, що відповідно до п.1.5.6 Правил ринку «на добу наперед» та внутрішньодобового ринку 30.04.2024 з 19-15 до 22-00 буде проводитися планове технічне обслуговування програмного комплексу оператора ринку XMtrade®/PXS, внаслідок чого доступ до системи буде обмежений.

Звертаємо увагу, що закриття воріт на ВДР для розрахункових періодів 21-22; 22-23; 23-24 (доба постачання 30.04.2024)  відбудеться 30.04.2024 о 19-00.

Просимо з розумінням віднестися до зусиль команди «Оператора ринку» забезпечувати безперебійну організацію купівлі-продажу електричної енергії.

До уваги учасників ринку: перехід на «літній» час

Звертаємо Вашу увагу, що у зв'язку з переходом 31.03.2024 на «літній» час, розрахункова доба 31.03.2024 буде містити 23 години, що обумовлено переведенням годинникової стрілки о 03:00 на одну годину вперед (згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 13.05.1996 №509). Звертаємось з проханням до учасників ринку при формуванні заявок на РДН/ВДР на 31.03.2024 використовувати інформацію, наведену за посиланням. 

У разі виникнення додаткових питань, звертайтесь будь ласка до нашої служби підтримки за посиланням https://support.oree.com.ua. 

ЄДИНИЙ NEMO ДАСТЬ ЗМОГУ УКРАЇНІ ЯКНАЙШВИЩЕ ВИКОНАТИ СВОЇ ЗОБОВ’ЯЗАННЯ ПЕРЕД ЄС ТА УНЕМОЖЛИВИТЬ ПОЯВУ БОРГІВ НА РДН І ВДР

У 2019 році Україна, шляхом реформи ринку електричної енергії, створила національну юридичну монополію – державне підприємство, а нині акціонерне товариство «Оператор ринку», для організації купівлі-продажу електроенергії за європейськими правилами в сегменті B2B на умовах спот торгівлі. Чотири роки тому – 30 червня – українські компанії вперше законтрактували електричну енергію на ринку «на добу наперед» й внутрішньодобовому ринку на ринкових умовах, де ціна сформувалася на основі попиту та пропозиції. В цей же день запрацювала щоденна система фінансових розрахунків між продавцями й покупцями, в основі якої ЕСКРОУ рахунки, що зробило спотовий ринок єдиним безборговим сегментом ринку електричної енергії України.

Ринок «на добу наперед» - РДН - є індикативом для всього ринку електричної енергії України. На ньому акцептується до 20% від обсягів споживання електроенергії Україною.

Сьогодні українському РДН і ВДР 4 роки. Спотовий ринок електричної енергії став зрілим. Він пережив період становлення, період пандемії, котра насправді дала змогу підготувати усі бізнес-процеси для роботи у віддаленому режимі й безперебійно проводити торги й розрахунки в перші дні масштабного нападу росії. РДН і ВДР не піддалися паніці й вистояли в умовах невизначеності, що була обумовлена новою агресивною фазою війни проти України. АТ «Оператор ринку» залишався на зв’язку 24/7 і забезпечив стабільну й прозору роботу спотового ринку.

АТ «Оператор ринку» готовий взяти на себе найскладніші виклики, пов’язані з розвитком української енергетики. Нашою головною перевагою бізнес вважає прозору роботу 24/7, оперативні щоденні розрахунки між тими, хто продав, і тими, хто купив електроенергію, ринкове ціноутворення, якісну комунікацію та розгорнуту аналітику про роботу ринку «на добу наперед» і внутрішньодобового ринку.

Ми прагнемо бути на крок попереду інших. З першого дня роботи демонструємо європейські стандарти роботи, що підтверджено сертифікатами про відповідність процесів у товаристві міжнародним стандартам якості ISO.

Ми пройшли шлях корпоратизації й запропонували для бізнесу нові ІТ-рішення: впровадили нові торгові продукти - блочні, гнучкі та зв’язані блочні заявки, автоматизували й цифровізували усі бізнес-процеси. Як власник кваліфікованого надавача електронних довірчих послуг АЦСК ринку електричної енергії, АТ «Оператор ринку» є єдиною енергетичною компанією в Україні, уповноваженою видавати кваліфіковані електронні підписи.

Наші IT-фахівці розробили та запатентували програмний комплекс ETS/UA – платформу для проведення електронних аукціонів з купівлі-продажу електричної енергії за двосторонніми договорами. За його допомогою здійснено перехід на оформлення актів купівлі-продажу електричної енергії на РДН та на ВДР, а також актів приймання-передачі наданих послуг в електронному вигляді.

Нашим амбітним завданням є проведення неттінгу на РДН і ВДР з подальшим переходом до здійснення клірингу й на інших товарних ринках, збір та агрегація даних за міжнародними стандартами REMIT, торгівля сертифікатами походження електроенергії тощо.

Новим викликом для АТ «Оператор ринку» є об’єднання спотового ринку електричної енергії України з глобальним ринком Європейського Союзу. Він пов'язаний з адаптацією Регламенту Комісії (ЄС) 2015/1222, який Рада міністрів Енергетичного Співтовариства впровадила 15 грудня 2022 року. Відповідно до цього документу, Україна, як країна Енергетичного Співтовариства, й країни Європейського Союзу зобов’язані об’єднати спотову торгівлю електроенергією до 2024 року.

Український РДН і ВДР є зрозумілим для європейців, оскільки АТ «Оператор ринку» з першого дня працює за принципом європейської біржі. За ці чотири роки товариство продемонструвало стійкість до непередбачуваних ситуацій й 24/7 забезпечувало безперервну роботу РДН і ВДР.

Україна повідомила Секретаріат Енергетичного Співтовариства про те, що в державі наявна природна монополія на організацію торгів електроенергією на спотовому ринку. І АТ «Оператор ринку», який з 2019 року розвиває РДН і ВДР в Україні, взяв на себе сміливу й відповідальну місію ефективно впровадити market coupling. Це непросте завдання, яке потребує вирішення багатьох проблем, пов’язаних з тим, що Україна поки не є членом ЄС. Над цим ми наполегливо працюємо разом з Секретаріатом Енергетичного Співтовариства, USAID Проектом енергетичної безпеки в Україні, нашими європейськими колегами, Міністерством енергетики України та НКРЕКП.

16 грудня 2022 року АТ «Оператор ринку» отримав згоду від усіх європейських операторів ринку та операторів системи передачі на те, щоб стати спостерігачем у Комітеті NEMO. Це європейська структура, яка керує європейським об’єднаним РДН. Робота в Комітеті NEMO дала нам змогу знайти відповіді на запитання, які нас турбували, та розпочати технічну підготовку для проведення market coupling з державами ЄС.

Ми вважаємо, що станом на зараз та в найближчому майбутньому оптимальною моделлю є єдиний NEMO.  Для України важливо виконати свої зобов’язання перед Європою та успішно впровадити спільну торгівлю електричною енергією. Тому, завданням єдиного NEMO, на відмін від конкурентного, є не отримання прибутку, а якісне проведення торгів. Функція NEMO – сполучення українського РДН і ВДР з європейським, що полягає у зіставленні заявок на купівлю-продаж електроенергії для різних торгових зон і одночасного розподілу міжзональної пропускної спроможності спільно із оператором системи передачі. Це складні математичні алгоритми, якими повинні займатися професіонали своєї справи.

Кон’юнктура українського ринку відповідає країнам, в яких діє єдиний NEMO. Найважливішим завданням українського NEMO є запустити market coupling і виконати зобов’язання держави України перед ЄС.

З розумінням ставимося до пропозицій щодо існування в Україні кількох номінованих операторів ринку, які матимуть право працювати в об’єднаному спотовому ринку Європи. Однак, шлях від монопольного до конкурентного NEMO пройшли усі європейські держави, а кон’юнктура українського РДН наразі відповідає країнам, в яких діє єдиний NEMO. Ось аргументи, над якими мають задуматися усі гравці ринку.

1. В Україні взагалі відсутній фінансовий ринок деривативних контрактів, а забезпечити достатній ринок ліквідності на РДН задля запровадження умовної конкуренції між NЕМО можуть лише країни, які мають розвинений ринок деривативних інструментів, в яких фізична поставка електричної енергії забезпечується через РДН, а фіксування ціни за контрактом на різницю цін.

Оскільки в Україні невеликий обсяг ліквідності на спотовому ринку, впровадження конкурентної моделі збільшить вартість послуг NЕМО та може спричинити появу боргів на РДН, адже купівля-продаж електричної енергії юридично проходить через задіяних NЕМО. Тобто, в такому випадку з’являється можливість купити електричну енергію на майданчику одного NЕМО та не сплатити за неї. Внаслідок цього NЕМО, з яким не розрахувалися, не матиме змоги розрахуватися з NЕМО, якому електроенергія була продана, що створить борги на РДН. Подібні випадки, коли купувалася електрична енергія без наміру її оплачувати, вже траплялися на балансуючому ринку.

2. Ліквідність на форвардному ринку з періодом постачання більше 1 місяця – майже відсутня. У країнах, в яких немає достатнього рівня ліквідності фінансового ринку задля хеджування цінового ризику – споживачі використовують форвардні контракти, які забезпечують постачання електричної енергії за визначеною на момент укладення контракту ціною. Наслідком цього є відносно невеликі обсяги торгівлі на РДН, який використовується виключно для зменшення небалансу електричної енергії, що і обумовлює призначення єдиного NЕМО та затвердження йому тарифу.

3. Унікальною особливістю українського ринку також є те, що непобутові споживачі майже не фіксують ціну контракту на постачання електричної енергії, а прив’язують її до ціни РДН. Таким чином, конфіденційність інформації щодо діяльності учасників РДН та ВДР є надважливою складовою діяльності оператора ринку. Розповсюдження такої інформації дозволить недобросовісним учасникам здійснювати маніпулювання ринком, що напряму вплине на ціну електричної енергії для всіх непобутових споживачів. Такі маніпулювання ринком будуть підривати економіку України, що є особливо неприпустимим в умовах дії воєнного часу.

Настільки суттєвий обсяг торгів на РДН таких європейської країн як Німеччина та Франція,  спричинений тим, що споживачі хеджують ціновий ризик через фінансові деривативні контракти. Тому в таких країнах існування конкурентних NEMO є виправданим.

4. В Україні, на жаль, трапляються дефолти контрагентів. Від цього неодноразово потерпав НЕК Укренерго на балансуючому ринку. Оскільки ефективний ринок забезпечення виконання зобов’язань в Україні відсутній, ми не можемо допустити, щоб недобросовісним учасникам надавалася можливість створити свого NEMO – купити на ньому електричну енергію та не розрахуватися, спричинивши при цьому додаткові борги на ринку.

5. Єдиний NEMO, на відміну від конкурентного, не має на меті отримання прибутку, тому надає всю інформацію безоплатно. Більш того, будь-який додатковий дохід, який отримує «Оператор ринку» лише зменшує тариф майбутніх періодів. Конкуренція між NEMO за своєю суттю полягає виключно в графічному інтерфейсі та пакеті послуг, обов’язковою частиною якого є доступ до інформації, яка у монопольних NEMО знаходиться у відкритому доступі.

Проаналізувавши роботу різних NEMO Європейського Союзу навіть з відкритих джерел, можна зробити висновок, що в країнах Європи монополія існує в тому чи іншому вигляді – чи це окремо призначений державою оператор ринку, чи інші оператори ринку, котрі фактично займають монопольне або олігопольне становище на ринку. І саме єдиний номінований оператор ринку для здійснення каплінгових операцій є досить поширеним явищем серед країн, які тільки заходять на європейський РДН і ВДР. Підтвердженням цьому є приклад Північної Македонії, яка нещодавно запустила market coupling з ЄС, обравши модель єдиного NЕМО. Ця країна не є членом ЄС, але є Договірною стороною Енергетичного Співтовариства, як і Україна. NЕМО, який здійснює сполучення свого РДН з європейським, отримав підтримку Регуляторного органу та всіх інших стейкхолдерів електроенергетичного ринку, і розпочав свою роботу в рамках Об’єднаного ринку електричної енергії ЄС в дуже короткий термін. Й таким чином виконав свої зобов’язання перед ЄС.

Усі сусідні країни, що межують з Україною, окрім Польщі, обрали модель єдиного номінованого оператора ринку. А конкуренція зводиться лише до наявності кількох інтерфейсів для подання заявок на купівлю-продаж електроенергії та різних пакетів закритого доступу до інформації, яка в єдиного NEMO є відкритою для всіх.

Обрання єдиного номінованого оператора ринку чи надання права торгувати з Європою кільком біржам є лише частиною наших завдань на шляху до market coupling. І це не найскладніше з того, що нам необхідно зробити. Хоча важливо враховувати, що РДН і ВДР наразі єдиний безборговий сегмент ринку електричної енергії нашої держави, а АТ «Оператор ринку» некомерційна структура з фіксованим прибутком.

Україні першочергово потрібно врегулювати питання, пов’язанні з податковим та митним законодавством. І ми знаємо, як вирішити проблеми з акцизом при імпорті, розмитненням електроенергії та ПДВ. Наші напрацювання уже опрацьовуються органами центральної виконавчої влади. Ми сподіваємося, що наше бачення як ефективно впровадити market coupling з Європою буде підтримано українським парламентом та сприятиме виконанню Україною зобов’язань перед ЄС.

Олександр Гавва, генеральний директор АТ «Оператор ринку» для ЛігаБізнес

 

«ОПЕРАТОР РИНКУ» ПЕРЕВОДИТЬ СТАТИСТИЧНІ ДАНІ У ЧАСОВИЙ ФОРМАТ З ПРИВ'ЯЗКОЮ ДО CET

З 1 липня 2023 року цінові індекси електричної енергії базового навантаження в Україні, які подаються на офіційному сайті та телеграм каналі АТ «Оператор ринку» у порівнянні з індексами BASE суміжних держав ЄС, відображатимуться у часовому форматі СЕТ.

СЕТ/ CEST (Central European Summer Time) – центрально-європейський час, за яким відбуваються торги електричною енергією на ринку «на добу наперед»  в країнах ЄС.

Така зміна формату даних пов’язана з об’єднанням українського спотового ринку електроенергії з європейським, яке згідно з Регламентом Комісії (ЄС) 2015/1222 має відбутися до 2024 року.

СПОТОВИЙ РИНОК В УМОВАХ ВІЙНИ: СТІЙКІСТЬ ТА ЦІНОВА СТАБІЛЬНІСТЬ

Як працює ринок електроенергії під час війни та коли ЄС зможе купувати український струм, розповів в.о генерального директора  АТ  "Оператор ринку" Олександр Гавва у колонці Економічної правди:

23 лютого 2022 року на спотовому ринку електричної енергії України — ринку "на добу наперед" — було куплено 165 666,8 МВт.год. 

Це звичний середньодобовий обсяг торгів електроенергією на цьому сегменті ринку, який говорить про те, що український бізнес до 4 ранку того жахливого четверга не вірив у те, що росія без жодних підстав нападе на мирну Україну.

"Оператор ринку", який відповідає за організацію купівлі-продажу електроенергії на ринку "на добу наперед" і внутрішньодобовому ринку, з першого дня війни став на так звані "воєнні рейки". 

ІТ-департамент мобілізував зусилля для протидії кіберзагрозам і DoS атакам. Співробітники департаменту торгів були переведені в режим цілодобового чергування для оперативного реагування на проблеми. 

Ті працівники, які не задіяні у безпосередньому виробничому процесі, добровільно долучилися до Збройних сил України й волонтерського руху.

Перші три дні для РДН і ВДР були нестабільними. Спостерігалася цінова волатильність та суттєве зниження обсягу торгів. 

Пік припав на 27 лютого — ціновий індекс електроенергії базового навантаження на РДН в ОЕС України знизився до 988.76 грн/МВт.год, добовий обсяг торгів впав до рекордно низьких 22 тис. МВт.год. 

За збігом обставин з 24 лютого енергосистема України розпочала роботу в ізольованому режимі від енергосистеми окупантів.

НКРЕКП вимушена була миттєво реагувати. Було прийнято рішення підняти мінімальні цінові обмеження на РДН і залишити діючі price caps на ВДР. Це дало змогу стабілізувати ситуацію на спотовому ринку та підтримати виробників електроенергії у воєнний час. 

Індекс ціни електроенергії базового навантаження на РДН в ОЕС України протягом всього березня, за винятком одного дня, тримався на рівні 2223,82 грн/МВт.год.

Протягом перших восьми днів березня обсяги торгів на ринку "на добу наперед" були на відносно високому рівні — середньодобова величина становила 49 тис. МВт.год. 

Однак, з 9 березня обсяги торгів почали падати і в період з 9 до 16 березня включно середньодобова величина не перевищувала 28 тис. МВт.год. 

З 17 березня обсяги торгів почали поступово зростати — щодоби до кінця місяця акцентувалося в середньому 38,2 тис. МВт.год. електроенергії. Це, на нашу думку, засвідчило про активізацію роботи бізнесу.

У підсумку, обсяги торгів кіловатами на майданчику "Оператора ринку" в березні становили 1 243 846,8 МВт.год. 

Бізнес оцінив перевагу РДН — прийти продати і отримати в цей же день 100% оплату. За березень загалом продавцям електроенергії перераховано 3,4 млрд грн. Для покупців вигода інша — можливість купити електроенергію за прозорою ціною.

Спотовий ринок електроенергії став в рази більше профіцитним, ніж до війни. Тому, враховуючи синхронізацію енергосистеми України з мережею континентальної Європи ENTSO-E, яка відбулася 16 березня і безумовно стала історичною подією для української енергетики, ми почали працювати над тим, щоб пришвидшити market coupling з країнами ЄС.

Технічно "Оператор ринку" до цього готовий давно. Наш торговий майданчик наближений до механізму, що застосовувався словацьким оператором ринку — ОКТЕ. 

Річний обсяг торгів на РДН і ВДР — 50 ТВт*год вартістю 2,6 млрд євро. Працюємо за європейськими стандартами, що підтверджено міжнародним сертифікатом якості ISO 9001:2015. Щоденно, в тому числі у вихідні дні, здійснюємо 100% оплату. І це наша конкурентна перевага. Тому після офіційного рішення про запровадження market coupling ми готові максимально швидко організувати роботу.

Також на законодавчому рівні потрібно вирішити деякі питання. Для іноземних компаній, наприклад, перепоною є реєстрація ПДВ. В Європі переведення всього ПДВ зміщено на рівень електропостачальника, у нас нараховується кожним учасником ринку окремо. 

Наша пропозиція полягає в тому, щоб якомога швидше гармонізувати податкове законодавство з європейським в частині торгівлі електроенергією, вирішити питання з від’ємними цінами та price caps.

"Оператор ринку" отримав чимало запитів від європейських компаній про готовність прийти і торгувати електроенергією в Україні. Тому ми комунікуємо з Європейською Комісією та Секретаріатом енергетичного співтовариства, аби спільно і відносно швидко виконати наше домашнє завдання.

Тож, поки наші Збройні Сили України хоробро відстоюють право українців на свободу та територіальну цілісність, ми з першого дня війни не припиняємо працювати 24/7 для того, щоб електроенергія була доступною для всіх об’єктів критичної інфраструктури України.

Працюємо над тим, щоб наблизити торгову інтеграцію ринків електроенергії України та країн ЄС. Ніщо так не послаблює ворога як згуртованість світу і віра в перемогу над злом. 

Слава Україні!

Завантажити ще