Словник
Пошук
ОЕС України

Об’єднана енергетична система України (ОЕС України) – сукупність атомних, теплових, гідравлічних і гідроакумулюючих електростанцій, теплоелектроцентралі, а також електростанції з відновлювальних джерел енергії (вітряні, сонячні  та інші), магістральні електричні мережі Укренерго та розподільчі електромережі (обленерго), які об’єднані спільним режимом виробництва, передачі та розподілу електричної та теплової енергії. Централізоване диспетчерське управління ОЕС України здійснює Укренерго.

БуОс

Бурштинський енергоострів (БуОс) - умовна територія, на якій розташовані електричні мережі Бурштинської ТЕС, разом з прилеглою до неї електромережею та власними споживачами електроенергії в межах Закарпатської, Івано-Франківської та Львівської областей. Торгова зона "Острів Бурштинської ТЕС", на відміну від ОЕС України, під'єднаний до електромереж країн ЄС і дозволяє експортувати українську електроенергію за кордон.

Дериватив

Дериватив – це фінансовий інструмент, ціна на який походить від ціни базового активу (цінних паперів, валюти, товарів тощо).

Це по-суті контракт, який може передбачати обов’язок щось купити або продати в майбутньому за певну суму (наприклад, форвард, ф’ючерс, своп) або право (опціон). При чому, якщо дериватив передбачає обов’язок, то оплата здійнюється лише в кінці дії договору. Якщо ж це опціон, то потрібно сплатити певну «премію» за його укладення, і в кінці договору, якщо право купити чи продати базовий актив буде використано.

 

 

REMIT

REMIT – регламент Європейського парламенту та Ради Європи  від 25 жовтня 2011 року №1227/2011 про цілісність та прозорість оптових енергетичних ринків.

ЕСКРОУ рахунок

Ескроу рахунок чи умовний рахунок зберігання - це поточний рахунок, де кошти зберігаються до виконання всіх зобов’язань за договором обома сторонами. При цьому, особливістю ескроу рахунку є те, що ані власник рахунку, ані інша сторона договору не можуть безпосередньо розпоряджатися коштами, які знаходяться на такому рахунку, до моменту настання умов, визначених договором.

Фіксований платіж

Фіксований платіж за участь у РДН/ВДР – це цільовий місячний платіж за послуги з підтримки та надання права на користування програмним забезпеченням «Оператора ринку». Розмір цього платежу погоджується постановою НКРЕКП.

Індекси РДН

Європейські оператори ринку виводять індекси РДН у трьох часових періодах доби - BASE, Peak, OffPeak.  У різних країнах ці періоди різняться, але період  BASЕ – усі торгові 24 години – універсальні. Саме тому, для порівняння цін в Україні з цінами в Європі, «Оператор ринку» моніторить також індекси РДН.

  • BASЕ - період базового навантаження (постачання електричної енергії протягом 24-годинного періоду від 00:00 до 24:00);
  • Peak - період пікового навантаження (постачання електричної енергії протягом 12-годинного періоду від 08:00 до 20:00);
  • OffPeak - період позапікового навантаження (постачання електричної енергії протягом 12-годинного періоду від 00:00 до 08:00 та від 20:00 до 24:00)

Компанії, які торгують електроенергією на майданчику "Оператора ринку", мають змогу подати заявки на купівлю-продаж електроенергії (блочні заявки) у одному з цих трьох проєвропейських часових періодах.

Платіж за здійснення операцій з купівлі-продажу на РДН та ВДР

Платіж за здійснення операцій з купівлі-продажу на РДН та ВДР оплачується покупцями та продавцями електричної енергії щоденно за результатами проведених торгів. Його величина залежить від обсягів купівлі-продажу електроенергії на РДН та ВДР та розміру тарифу на здійснення операцій з купівлі-продажу електроенергії на РДН/ВДР, який погоджується постановою НКРЕКП.

Проста блочна заявка

Проста блочна заявка – це додатковий тип заявки на продаж-купівлю електричної енергії на ринку «на добу наперед».

Це заявка, яка об’єднує від двох до двадцяти чотирьох погодинних значень обсягів купівлі-продажу електроенергії.

Важливо, щоб середньозважена ціна заявки була нижче середньозваженої ціни ринку, якщо це стосується заявок на продаж, і навпаки вище, якщо це заявка на купівлю. За таких умов заявка буде акцептована.

 

АЦСК РЕЕ

АЦСК РЕЕ - кваліфікований надавач електронних довірчих послуг «АЦСК ринку електричної енергії». З 17 жовтня 2019 року «Оператор ринку» отримав право надавати кваліфіковані електронні довірчі послуги: Міністерство юстиції України внесло до Довірчого списку, в якому містяться відомості про кваліфікованих надавачів електронних довірчих послуг, державне підприємство «Оператор ринку» як кваліфікованого надавача електронних довірчих послуг «АЦСК ринку електричної енергії».

КЕП АЦСК РЕЕ активно застосовується підприємствами паливно-енергетичного комплексу не лише для роботи на РДН та ВДР. За його допомогою можливо також подати електронну звітність до Державної податкової служби України, засвідчити технологічну інформацію, подати електронну звітність, в тому числі до органів статистики, оприлюднювати інформацію у системі публічних закупівель «ProZorro» та єдиному порталі використання публічних коштів Е-data, подавати декларації в електронному вигляді та отримувати документи на порталі електронних послуг Пенсійного фонду України.

XMtrade/PXS

XMtrade/PXS - високотехнологічний інноваційний програмний комплекс,  за допомогою якого проводяться торги електричною енергією на ринку "на добу наперед" та внутрішньодобовому ринку із застосуванням кваліфікованого електронного підпису (КЕП).

Реформа ринку електричної енергії

енергетична реформа, в результаті якої ціни на електроенергію регулюються не державою, як це було раніше, а в умовах конкуренції за покупця.

Раніше всю електричну енергію, вироблену українськими електростанціями, скуповувало державне підприємство «Енергоринок», а потім вже її продавало постачальникам та споживачам на основі договірних відносин.

З 1 липня 2019 року виробники електроенергії, постачальники та великі споживачі працюють на чотирьох сегментах ринку – ринку двосторонніх договорів, ринку «на добу наперед», внутрішньодобовому і балансуючому ринку, ринку допоміжних послуг. Вартість електроенергії на цих сегментах ринку формує співвідношення попиту та пропозиції, що дозволяє купувати електричну енергію у того, хто пропоную кращу ціну

Завантажити ще