Словник
Пошук
ОЕС України

Об’єднана енергетична система України (ОЕС України) – сукупність атомних, теплових, гідравлічних і гідроакумулюючих електростанцій, теплоелектроцентралі, а також електростанції з відновлювальних джерел енергії (вітряні, сонячні  та інші), магістральні електричні мережі Укренерго та розподільчі електромережі (обленерго), які об’єднані спільним режимом виробництва, передачі та розподілу електричної та теплової енергії. Централізоване диспетчерське управління ОЕС України здійснює Укренерго.

Учасник ринку

Учасник ринку електричної енергії - виробник, електропостачальник, трейдер, оператор системи передачі, оператор системи розподілу, оператор ринку, гарантований покупець, оператор установки зберігання енергії та споживач, які провадять свою діяльність на ринку електричної енергії у порядку, передбаченому Законом України "Про ринок електричної енергії".

БуОс

Бурштинський енергоострів (БуОс) - умовна територія, на якій розташовані електричні мережі Бурштинської ТЕС, разом з прилеглою до неї електромережею та власними споживачами електроенергії в межах Закарпатської, Івано-Франківської та Львівської областей. Торгова зона "Острів Бурштинської ТЕС", на відміну від ОЕС України, під'єднаний до електромереж країн ЄС і дозволяє експортувати українську електроенергію за кордон.

Дериватив

Дериватив – це фінансовий інструмент, ціна на який походить від ціни базового активу (цінних паперів, валюти, товарів тощо).

Це по-суті контракт, який може передбачати обов’язок щось купити або продати в майбутньому за певну суму (наприклад, форвард, ф’ючерс, своп) або право (опціон). При чому, якщо дериватив передбачає обов’язок, то оплата здійнюється лише в кінці дії договору. Якщо ж це опціон, то потрібно сплатити певну «премію» за його укладення, і в кінці договору, якщо право купити чи продати базовий актив буде використано.

 

 

REMIT

REMIT – регламент Європейського парламенту та Ради Європи  від 25 жовтня 2011 року №1227/2011 про цілісність та прозорість оптових енергетичних ринків.

ЕСКРОУ рахунок

Ескроу рахунок чи умовний рахунок зберігання - це поточний рахунок, де кошти зберігаються до виконання всіх зобов’язань за договором обома сторонами. При цьому, особливістю ескроу рахунку є те, що ані власник рахунку, ані інша сторона договору не можуть безпосередньо розпоряджатися коштами, які знаходяться на такому рахунку, до моменту настання умов, визначених договором.

Фіксований платіж

Фіксований платіж за участь у РДН/ВДР – це цільовий місячний платіж за послуги з підтримки та надання права на користування програмним забезпеченням «Оператора ринку». Розмір цього платежу погоджується постановою НКРЕКП.

Індекси РДН

Європейські оператори ринку виводять індекси РДН у трьох часових періодах доби - BASE, Peak, OffPeak.  У різних країнах ці періоди різняться, але період  BASЕ – усі торгові 24 години – універсальні. Саме тому, для порівняння цін в Україні з цінами в Європі, «Оператор ринку» моніторить також індекси РДН.

  • BASЕ - період базового навантаження (постачання електричної енергії протягом 24-годинного періоду від 00:00 до 24:00);
  • Peak - період пікового навантаження (постачання електричної енергії протягом 12-годинного періоду від 08:00 до 20:00);
  • OffPeak - період позапікового навантаження (постачання електричної енергії протягом 12-годинного періоду від 00:00 до 08:00 та від 20:00 до 24:00)

Компанії, які торгують електроенергією на майданчику "Оператора ринку", мають змогу подати заявки на купівлю-продаж електроенергії (блочні заявки) у одному з цих трьох проєвропейських часових періодах.

EUPHEMIA

EUPHEMIA – програмний продукт, що дає змогу розрахувати ціну на електроенергію в Європі та вартість розподілу транскордонних потужностей на основі аукціонів.

Вхідні дані до PCR EUPHEMIA - це наявна пропускна спроможність та системні обмеження, надані TSO, а також заявки та пропозиції, надані NEMO. Цей процес максимізує соціальний добробут (дохід покупця, дохід продавця та плата за обмеження) та враховує цінові межі заявок та обмеження мережі. Алгоритм призначений для врахування великої різноманітності заявок та обмежень мережі, а також правил місцевого ринку.

НКРЕКП

Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП) — незалежний державний колегіальний орган, метою діяльності якого є державне регулювання, моніторинг та контроль за діяльністю суб'єктів господарювання у сферах енергетики та комунальних послуг.

Оператор системи передачі - TSO

Оператор системи передачі (TSO) - юридична особа, відповідальна за експлуатацію, диспетчеризацію, забезпечення технічного обслуговування, розвиток системи передачі та міждержавних ліній електропередачі, а також за забезпечення довгострокової спроможності системи передачі щодо задоволення обґрунтованого попиту на передачу електричної енергії.

Постачальник "останньої надії"

Постачальник "останньої надії" - електропостачальник, який за обставин, встановлених Законом України "Про ринок електричної енергії", не має права відмовити споживачу в укладенні договору постачання електричної енергії на обмежений період часу.

Завантажити ще