«ОПЕРАТОР РИНКУ» ОБГОВОРИВ З АНТИМОНОПОЛЬНИМ КОМІТЕТОМ ФОРМУЛЬНИЙ ПІДХІД ДЛЯ ВСТАНОВЛЕННЯ ЦІНОВИХ ОБМЕЖЕНЬ НА РИНКУ ЕЛЕКТРИЧНОЇ ЕНЕРГІЇ

17.02.2021

ДП «Оператор ринку» спільно з Антимонопольним комітетом обговорив проєкт Методики встановлення граничних цін на ринку «на добу наперед», внутрішньодобовому і балансуючому ринках. Прийняття документу стане суттєвим кроком на шляху до лібералізації українського ринку електроенергії та поступового наближення його правил до європейських.

Ще у вересні минулого року НКРЕКП провела відкрите  обговорення проєкту Методики з учасниками ринку та зацікавленими стейкхолдерами. Документ покликаний скасувати існуючі фіксовані «прайскепи» і делегувати «Оператору ринку» право стежити за коливаннями ціни і застосовувати визначений Методикою формульний підхід для встановлення цінових обмежень. Його прийняття також є важливим з огляду на майбутнє об’єднання українського ринку електроенергії із ринками 4М МС (Угорщина, Словаччина, Румунія, Чехія).

«Працюватиме так звана формульна методика. На сьогодні проєкт Методики передбачає обов’язковість моніторингу «Оператором ринку» середньої ціни на  РДН за результатами кожної декади та право ввести погодинні цінові обмеження, якщо середня ціна від декади до декади зростатиме щонайменше на 10% (для ВДР – 20%). Рівень, на якому встановлюватимуться цінові обмеження, розраховуватиметься з урахуванням цін на електроенергію на спотових ринках Словаччини, Румунії та Угорщини», - коментує в.о. директора ДП «Оператор ринку» Роман Сутченко.

І додає, що «волатильність» ціни притаманна спотовим ринкам. На це впливає багато факторів, зокрема склад працюючого обладнання, погодні умови, зміни у нормативно-правових актах тощо. «Якщо всі сегменти ринку працюють прозоро, залишається лише контролювати, щоб не відбувалося цінових стресів. Так працюють ринки електричної енергії у європейських країнах», - резюмує Р.Сутченко.