РИНОК «НА ДОБУ НАПЕРЕД» НА ФОНІ ПАДІННЯ ОБСЯГІВ ТОРГІВ ЕЛЕКТРОЕНЕРГІЄЮ ЗАЛИШАЄТЬСЯ ЛІКВІДНИМ

28.09.2020

Ринок «на добу наперед» на сьогодні у загальній структурі обсягів продажу електричної енергії становить 23-25%. Хоча його частка і скоротилася, починаючи з квітня 2020 року, цей сегмент все одно залишається ліквідним та виконує роль цінового індикатива. Про це в коментарі для агентства ExPro повідомив директор ДП «Оператор ринку» Володимир Євдокімов.

«На сьогодні, той обсяг, який торгується, говорить про те, що ринок (ринок «на добу наперед» - ред.) ліквідний. В Європі, якщо РДН нижче 15% - він неліквідний. Країни проводять всі заходи, щоб забезпечити рівень торгів більше 15%. На сьогодні у нас торгується 23-25% (в ОЕС України, а в Острові Бурштинської ТЕС показники ще більші – ред.)», - сказав він.

За словами Євдокімова, обсяг торгів на РДН впав з двох причини – зниження загального попиту на електроенергію на фоні пандемії коронавірусу та через те, що частина гравців стала більше укладати прямих довгострокових контрактів.

«Свою роль зіграли два фактори: перший – це COVID та падіння споживання… друге – прямі контракти. І це природньо, коли постачальник хоче довгострокові договори», - пояснив директор «Оператора ринку».

Також він зазначив, що застосування адміністративних заходів з боку регулятора для збільшення ліквідності РДН – це нормальна практика і в країнах ЄС. В деяких європейських державах частка РДН, забезпечена адміністративними заходами, сягає до 50%.

Коментуючи нещодавню ініціативу НКРЕКП знизити обов’язковий обсяг купівлі оператором системи передачі та операторами систем розподілу технологічних втрат з 80% до 50% на РДН, Євдокімов назвав таке рішення передчасним. «На наш погляд, це рішення передчасне. Ми рекомендували Регулятору поки відкласти це рішення», - сказав він.

В.Євдокімов пояснив, що таке рішення може спричинити ще більші небаланси для Енергоатому та Гарантованого покупця. «Наше моделювання ситуації показало, що ці компанії будуть продавати ще менші обсяги на РДН і будуть в більшій мірі потрапляти на балансуючий ринок», - уточнив директор ДП «Оператор ринку».

І додав, що у разі прийняття такого рішення про зменшення зобов’язань мережевих компаній із купівлі технологічних втрат на РДН, обсяг торгів на цьому сегменті впаде до 18%.