100 ДНІВ «ОПЕРАТОРА РИНКУ»

08.10.2019

Реформа енергоринку стартувала в Україні 1 липня 2019 року. З цього часу держава перестала бути єдиним продавцем та покупцем електроенергії. Відповідно до прийнятих правил Європейського союзу, продавати і купувати електричну енергію пропонується на таких сегментах нового ринку, як ринок двосторонніх договорів, ринок «на добу наперед», внутрішньодобовий ринок та балансуючий ринок. 

Організацію торгів купівлі-продажу електроенергії на ринку «на добу наперед» та внутрішньодобовому ринку забезпечує державне підприємство «Оператор ринку». Це близько 40% від всього обсягу споживання електроенергії Україною.

24/7 підприємство працює над тим, щоб забезпечити країні energy balance, та є одним з основних виконавців зобов’язань, які взяла на себе Україна в рамках підписаної Угоди про асоціацію з Європейським союзом.

«Оператор ринку» гарантує щоденну 100% оплату продавцям електричної енергії, що є позитивним сигналом для учасників ринку, особливо імпортерів електроенергії. Механізм взаєморозрахунків працює як годинник. Адже, «Оператор ринку» перше в Україні державне підприємство, яке здійснює платежі через ЕСКРОУ-рахунки, і перше, у кого система розрахунків працює у суботу-неділю.  Тобто здійснений на weekend платіж валютується в робочий день, але в системі інтернет-банкінгу надходження коштів вже видно у вихідні дні. 

Сьогодні на майданчику «Оператора ринку» вільно торгує електроенергією  більше 300-х компаній. Це доволі велика кількість учасників, більше ніж в деяких європейських державах. І це говорить про довіру до «Оператора ринку» як надійного партнера, який стовідсотково розрахується та зареєструє податкові накладні, що не менш важливо для компаній. 

На підприємстві працює близько 100 людей, у кілька змін, адже торгівля електроенергією відбувається цілодобово. Це молодий колектив енергетиків, які вміють працювати на результат для держави та оперативно вирішувати надскладні завдання.

Ціни знизилися, обсяги купівлі-продажу електроенергії зросли

За три місяці на ринку «на добу наперед» акцептовано 12 251 862,2 МВт.год електроенергії, на внутрішньодобовому – 334 396,6 МВт.год. 

При цьому, середньозважена ціна на ринку «на добу наперед» у липні становила 1 643,48 грн/МВт.год, у серпні – 1 679,09 грн/МВт.год, у вересні – 1 623,41 грн/МВт.год. На внутрішньодобовому ринку середньозважена ціна демонструє щомісячне зниження: у липні тут купувалася й продавалася електроенергія за ціною 1 819,64 грн/МВт.год, у серпні – 1 802, 71 грн/МВт.год, у вересні – 1766,90 грн/МВт.год.

15 вересня за результатами торгів на ринку «на добу наперед» була зафіксована найнижча ціна на електроенергію з початку роботи нового ринку – 1 123,36 грн/МВт.год.  А добою раніше спостерігалося синхронне зниження ціни як в Об’єднаній енергосистемі України, так і Бурштинському енергоострові. Це позитивні сигнали, які шле український енергоринок державі Україна та всьому Європейському союзу.