«ОПЕРАТОР РИНКУ» ІНІЦІЮВАВ ЗМІНИ ДО ПРАВИЛ РДН І ВДР, ЯКІ ПЕРЕДБАЧАЮТЬ ВПРОВАДЖЕННЯ  НОВИХ ТОРГОВИХ ПРОДУКТІВ

Державне підприємство «Оператор ринку» ініціювало зміни до Правил ринку «на добу наперед» і внутрішньодобового ринку, що передбачають чотири ключові новації в роботі цих сегментів ринку електричної енергії. Сьогодні вони були презентовані учасникам ринку.

Мова йде про новий порядок оплати фіксованого платежу, застосування ЕСКРОУ рахунків одразу у кількох банках, оформлення актів купівлі-продажу електроенергії в електронному вигляді та впровадження гнучких і пов’язаних  блочних заявок.

29 вересня 2021 року проєкт даних змін було схвалено Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, для обговорення з учасниками ринку електричної енергії.

Новий порядок оплати фіксованого платежу дає змогу  учаснику РДН/ВДР не сплачувати фіксований платіж, якщо компанія не планує користуватися програмним забезпеченням «Оператора ринку» протягом місяця. При цьому компанія не позбавляється статусу учасника РДН і ВДР.

Застосування ЕСКРОУ рахунків в декількох банках, з якими співпрацює ДП «Оператор ринку», спрощує учасникам ринку роботу на РДН і ВДР та розширює їх можливості щодо управління залишками грошових коштів на банківських рахунках.

Акти купівлі-продажу та приймання-передачі електричної енергії складатимуться в електронному вигляді в програмному комплексі  «Оператора ринку» та підписуватимуться КЕП уповноважених осіб підприємства та учасників РДН і ВДР. У разі несвоєчасного підписання актів участь в роботі ринку «на добу наперед» і внутрішньодобового ринку буде призупинена.

Нові торгові продукти - гнучка заявка та пов’язана блочна заявка. Гнучкі та пов’язані блочні заявки входять до переліку продуктів, які використовуються при об’єднанні ринків «на добу наперед» Європи. Це затверджено рішенням Агентства з питань співробітництва енергетичних регуляторів (ACER) наприкінці 2020 року. Тому впровадження таких торгових продуктів в роботі «Оператора ринку» сприятиме об’єднанню ринків електричної енергії Європи та України.

Нагадаємо, ці торгові продукти успішно пройшли тестування весною цього року і технічно готові для впровадження в роботу «Оператора ринку» після затвердження НКРЕКП запропонованої редакції змін до Правил РДН і ВДР.

Гнучка заявка – це тип заявки на купівлю-продаж електричної енергії, в якій учасник зазначає обсяг та ціну без зазначення розрахункового періоду. А алгоритм розрахунку ціни на РДН самостійно обирає оптимальний розрахунковий період для акцепту.

При поданні гнучкої заявки на продаж електроенергії на РДН вказується мінімальна ціна, за якою компанія готова продати запропонований обсяг електричної енергії. А при поданні гнучкої заявки на купівлю електричної енергії навпаки: вказується максимальна ціна, за якою компанія хоче купити запропонований обсяг електричної енергії.

Пов’язана блочна заявка – це група простих блочних заявок на купівлю-продаж електроенергії, які тісно пов’язані між собою. Це означає, що акцепт окремої блочної заявки може бути залежним від акцепту інших простих блочних заявок конкретної компанії. Іншими словами, успішний акцепт батьківської заявки є загальною вимогою для успішного виконання зв’язаної (дочірньої) заявки.